Modlitwy, Nowenna

Nowenna do św. Jana Chrzciciela

Nowenna do św. Jana Chrzciciela

Pierwszy dzień

Modlitwa wprowadzająca

Ojcze Światłości, prawdziwe światło pochodzi tylko od Ciebie. Uczyń mnie przez tę nowennę zdolnym do przyjęcia go i do tego, by wypełnił mnie całkowicie. Daj mi łaskę poznania Ciebie w świętych, miłowania Ciebie i bycia szczęśliwym w Twojej miłości. Niech tak się stanie przez Chrystusa, Pana naszego! Amen.

Modlitwa na pierwszy dzień

Jestem grzesznikiem, Panie mój. Jak wiele razy powinienem modlić się, a nie modliłem się, powinienem się modlić, aby dążyć do sprawiedliwości i świętości, bo powiedziałeś, Jezu: „trzeba się modlić i nie ustawać”. Jestem całkowicie zanurzony w grzechach, starych i złych nawykach, zainteresowany i uwikłany w miłości tego świata, ponieważ nie byłem wytrwały w modlitwie. Przepraszam Cię, Panie, za moją niestałość!

Pokuta

Przepraszam Cię, Boże, za moją niestałość! Żałuję, że byłem leniwy w modlitwie, a spędzałem godziny z innymi, a rozmowa z Tobą szybko mi się znudziła, mimo że wiedziałem, że dasz mi wszystko, o co proszę, jeśli będę wytrwały. Będę kochał modlitwę, wytrwale ją wykonywał, bez względu na pracę, jaką mam. Modlitwa będzie dla mnie najważniejsza. Postanawiam natychmiast pozbyć się lenistwa i stać się gorliwym. Chcę i będę czynić dobro, aby coraz bardziej upodobać się drogim Bogu.

Modlitwa o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, przychodzę do Ciebie leniwy i ociężały, ale wiesz, że wszystko to jest obrzydliwe dla Pana. Proszę Cię, abyś przez swoje wstawiennictwo uzyskał dla mnie łaskę płonącej miłości do Niebiańskiego Lekarza, który na pewno uzdrowi mnie przez Twoje wstawiennictwo.

Głosicielu Boży, uświęceni obecnością Najświętszej Maryi Panny w łonie matki, proszę Cię o łaskę (wypowiedz swoją potrzebę) w tej nowennie, abyś mnie uspokoił i przez swoje wstawiennictwo uzyskał potrzebną łaskę, o którą z całego serca proszę. Amen.

5 razy Ojcze nasz…, Cześć Maryjo, Chwała Ojcu….

Litanie świętego Jana Chrzciciela

Drugi dzień

Modlitwa drugiego dnia

Jak bardzo mam się wstydzić, że już tyle razy straciłem łaskę Bożą i zasłużyłem na to, żeby stracić Boga na zawsze ze względu na moje grzechy śmiertelne. Tysiąc razy dziękuję Ci, Boże mój, za niezasłużoną łaskę, że nie odrzuciłeś mnie na zawsze.

Pokuta

Boże mój, żałuję z całego serca za każdą utraconą łaskę i pragnę Cię kochać czysto i wiernie, aby nie odłączyć się więcej od Ciebie.

Decyzja

Wolę stracić wszystko na świecie niż stracić Boga. Lepiej stracić wszystko wcześniej, niż obrazić Boga nawet najmniejszym grzechem.

Modlitwa o wstawiennictwo świętego Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, podczas Twojego narodzenia działy się cuda. Proszę o Twoje wstawiennictwo z powodu wielu utraconych łask i powołań, które Bóg skierował do mnie, a ja odrzuciłem. Proszę Cię, wielki i cudowny Orędowniku u Boga, abyś uzyskał dla mnie łaskę, aby miłość Boża nieustannie przyciągała mnie, żywa wiara, pragnienie nieba, a wszystkie fałszywe rozrywki prowadzące do nieszczęścia i zaślepienia mogły być na zawsze odrzucone. Amen.

5 razy Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

Litanie świętego Jana Chrzciciela

Trzeci dzień

Modlitwa trzeciego dnia

Panie, pozostaję spokojny, choć wiem, że odkryjesz moje grzechy i zło wszelkim aniołom i ludziom, a wszyscy będą mogli wyraźnie zobaczyć stan mojego sumienia, wszystkie tajne myśli i uczynki, które teraz ukrywam. O, gdybym tylko wziął to na poważnie, jak mógłbym ponownie popaść w grzech, a teraz przed samym spowiednikiem usprawiedliwiam się i upiększam. Boję się, że świat pozna moje grzechy, ale w Bożym sądzie wszyscy to dowiedzą się i skazani zostanę przez Wiecznego Sędziego, jeśli nie zdołam je usunąć przez pokutę.

Pokuta

Miłosierdzie, Panie, miłosierdzie! Zmiłuj się nade mną, Jezu, Synu Dawida! Zmiłuj się nade mną, Jezu, Synu Marii! Zgrzeszyłem i obraziłem Ciebie, Panie życia i śmierci.

Decyzja

Nie pragnę już mieć żadnych nieodpowiednich pragnień, ale pragnę nieustannie modlić się: Niech Twoja wola się spełnia na mnie, przez mnie i z moją pomocą.

Modlitwa o wstawiennictwo świętego Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, wzorze świętości, wyproś mi łaskę u wiecznego Sędziego, aby mnie nie potępił, ale dał mi łaskę, abym żałował moich grzechów. Wyproś mi strach zbawczy, żywą pamięć o sądzie Bożym, aby nigdy więcej nie grzeszyć, i zdobyć łaskę, aby żyć święcie i radośnie do Niego przyjść. Amen.

5 razy Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

Litanie świętego Jana Chrzciciela

Czwarty dzień

Modlitwa czwartego dnia

Panie, z mojej złośliwej przywiązania wypływają liczne moje błędy. Często patrzę na rzeczy, które zaspokajają moją chciwość, chociaż nic nie są warte. Jestem świadomy, że moje przywiązanie do bogactwa przeszkadza mi w pracy na niebie, w zbawieniu mojej duszy, pomocy bliźniemu i zbawieniu innych dusz.

Pokuta

Przepraszam Cię, Jezu, za każdy grzech obojętności, zwłaszcza w tych momentach, gdy mógłbym czynić dobro, ale tego nie robiłem.

Decyzja

Boże, nie pragnę już być przywiązany do bogactw tego świata, ani ich cenić, ani kochać, ani ich gorąco szukać.

Modlitwa o wstawiennictwo świętego Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, Ty, który przed swoim narodzeniem usłyszałeś głos Matki Zbawiciela i w łonie matki proroczo zareagowałeś na Odkupiciela świata, proszę Cię o Twoje wstawiennictwo, abyś zwrócił wzrok na wszystkich rodziców, którzy szukają łaski, by cieszyć się narodzinami swojego dziecka (wypowiedź rodziców lub własne życzenie), aby przez Twoje wstawiennictwo doświadczyć piękna i radości jego narodzin, a wychować go w wierze i nauce Jezusa Chrystusa, wielbiąc Twoje potężne orędownictwo. Amen.

Piąty dzień

Modlitwa piątego dnia

Jak surowym będzie Twój Sąd, Panie. O wieczny Sędzio, który dokładnie zbada mój życie, co mówiłem, co robiłem, co z własnej winy zaniedbałem. Nie ma niczego, co by nie zostało zbadane. Jesteś wiecznym Sędzią, Samą Mądrością i Światłością, i wiem, znajdziesz wszystko to, co ukryte i skryte w moim sercu. Wiem, Panie Jezu Chryste, że nie będzie żadnej nieczystej myśli, której byś nie znał i nie objawił na światło. O, jak żałuję, gdy widzę całą swoją złość. W Twoich oczach zobaczę moje patrzenie, w moich rękach niesprawiedliwość, w moich ustach kłamstwa, oszczerstwa i wszystkie nieprawdy. W moim ciele czujność, i patrząc na Twoją niewinność, dostrzegę moje straszne niesprawiedliwości i winy! Jak będę mógł to wszystko znosić, widząc to na Tobie jako plamę, która Cię zniekształca i prowokuje Twoją złość? Jak stanę przed Tobą, Jezu, skoro teraz się ukrywam, aby nie ujawnić, jak zło jest moje serce.

Pokuta

Jezu, Synu Dawida, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem! Najświętsze Serce Jezusa, ulituj się nade mną! Maryjo, Matko, Ucieczko grzeszników, módl się za mnie nędznego!

Decyzja

Decyduję się, że od tego dnia będę surowo badać swoje sumienie i czuwać nad sobą.

Modlitwa o wstawiennictwo świętego Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, drogo do wiecznego życia, wstawiaj się za mną, abym mógł przygotowany stanąć przed wiecznym Sędzią. Gorąco proszę, abyś wypełnił teraz moją duszę świętym lękiem, abym nie bał się, gdy przyjdzie na straszny sąd. Amen.

5 razy Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

Litanie Świętego Jana Chrzciciela.

Szósty dzień

Modlitwa szóstego dnia

Boże mój, ileż ja mam się wstydzić przed Tobą. Zawsze mam usprawiedliwienie, mówiąc w Twoim imieniu, zastanawiam się, czy będzie to w moim interesie. Jeśli coś dobrego robię, zawsze zastanawiam się, czy moja dobra opinia nie ucierpi, czy świat nie potępi mnie, czy nie spotka mnie z tego jakieś tymczasowe szkoda lub przeciwność. Chcę się za Ciebie opowiadać tylko wtedy, gdy wszyscy będą chwalić mój postępek, gdy nie jest to dla mnie zbyt trudne, ani gdy wymaga ode mnie jakiegoś poświęcenia.

Pokuta

Żałuję, Boże mój, za to, co wielokrotnie uczyniłem. Przepraszam, że zawsze ceniłem siebie, jakbym był najlepszy spośród wszystkich, i tak szukałem własnej chwały.

Decyzja

Chcę naprawić swoje życie i przez czyny wyrazić moją wiarę, czynić wiele dobrych uczynków, pracować na Niebo. Chcę z całego serca przyjąć wiarę mocnym postanowieniem, tak aby wiara kierowała moimi czynami.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, zalecam Ci moje duchowe potrzeby i proszę, abyś wyprosił mi łaskę, abym lepiej poznał, kochał i podążał za Jezusem. Dziękuję Ci tysiąc razy za wspaniałe słowa, które mi dałeś. Twój przykład zachęca mnie do zawsze mówienia prawdy na chwałę Bożą, choć świat mógłby mnie za to prześladować i potępiać.

5x Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

Świętej Jana Chrzciciela Litanie

Siódmy dzień

Modlitwa siódmego dnia

O Boże mój, muszę drżeć ze strachu przed piekłem, ponieważ piekło to miejsce wiecznych mąk, gdzie są najstraszniejsze okropności, wieczne i nieustanne przekleństwa i nienawiść do Boga. Wieczne płonąć w piekle to przerażające, a jeszcze bardziej przerażające jest nigdy więcej nie oglądać i cieszyć się Bogiem. O Boże mój, jakim ja byłem głupcem, kiedy mogłem Cię wielokrotnie obrazić i narażać się na straszne niebezpieczeństwo wiecznego potępienia.

Pokuta

Poniżam się, Boże mój, pod Twoją najświętszą sprawiedliwością, przepraszam i miej litość, nie jestem godzien Twojej łaski.

Decyzja

Niech piekło teraz rozpostrze się przede mną, tak aby pobudzony tą myślą szczerze żałował i zaczął nienawidzić każdego grzechu.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, miłośniku naszych dusz, uzyskaj mi łaskę wewnętrznej zmiany mojej duszy i serca oraz uchroń mnie od straszliwych piekielnych mąk i każdego grzechu śmiertelnego. Amen.

5x Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

Świętej Jana Chrzciciela Litanie

Ósmy dzień

Modlitwa ósmego dnia

Panie, wiem, że z wszystkich uczynków miłosierdzia nie ma lepszego uczynku niż uratowanie duszy z szponów szatana i ponowne stanie się dzieckiem Bożym. Nic nie robię, patrzę tylko na siebie i nie dbam o moją słabą wiarę. Unikam cierpienia najlepiej, jak potrafię, zamiast cieszyć się i radować, że mam tak dobrego Pasterza. Biada mi na sądzie Bożym, kiedy będziesz mi zarzucał moje zaniedbanie.

Pokuta

Tysiąc razy Cię proszę, przepraszam, mój Jezu, kiedy nie pytam o radę Twojego Ducha Świętego, lecz działam według własnej woli i skłonności, dlatego nie postępuję w cnotach ani nie zdobywam duszy dla nieba.

Decyzja

Nie chcę już podejmować żadnych działań, zanim nie zawołam Ducha Świętego, abym mógł działać dla siebie i dla mojego bliźniego z powodzeniem i w sposób zbawczy. W duchu miłości będę ostrzegać i przyjmować ostrzeżenia.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Chrzciciela

Święty Janie Chrzcicielu, oddaję Ci moją duszę, niech zawsze będzie w Twoich rękach, niech nią kierujesz i przez Twoje wstawiennictwo poznaję, że cenę moją duszę, uznając, że nic nie jest tak cenne jak ona. Bądź moim pomocnikiem i uczyń mnie bardziej gorliwym w zbawieniu dusz, abym nigdy więcej nie pozostawał spokojny, widząc mojego brata i siostrę w grzechu, nie próbując ich ostrzegać, karać, modlić się za nich i wykonywać pokuty, kiedy zgrzeszą i tym samym świadcząc prawdziwą miłość bliźniemu i Bogu, mając na uwadze, że lepiej jest zdobyć jedną duszę niż zdobyć cały świat. Nie pozwól mi nigdy żyć tylko dla siebie ani umrzeć dla siebie. Święty Janie, prekursorze Chrystusa, uzyskaj mi tę łaskę.

5x Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

Świętej Jana Chrzciciela Litanie

Dziewiąty dzień

Modlitwa dziewiątego dnia

O Boże mój, w porównaniu z Twoją wielkością jestem niczym. Klękam przed Tobą i wyznaję, że jestem grzesznikiem i niczym nie mogę się usprawiedliwić. Jedynie, co mogę zrobić, to zaufać Twojemu miłosierdziu.

Pokuta

Miłosierny Jezu, przepraszam za moją pychę i nadęcie, za moje wysokie mniemanie o sobie i pomijanie Ciebie.

Decyzja

O Jezu, Miłosierdzie moje, dziękuję Ci za Twoją cierpliwość. Zacznę od dzisiaj prowadzić święte życie i przyjmę wszystko jako pokutę za moje grzechy.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Chrzciciela

Pieśń Zachariasza (Łk 1,68-79)

Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Izraela,

który odwiedził i wybawił swój lud,

wzmocnił moc zbawienia

w domu sługi swojego Dawida,

jak zapowiedział odwiecznymi ustami

swoich świętych proroków, aby nas wybawić od naszych nieprzyjaciół

i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą;

aby okazać miłosierdzie naszym ojcom

i pamiętać o swoim świętym przymierzu,

przysiągł Abrahamowi, ojcu naszemu,

żeby dać nam,

żebyśmy, wybawieni z ręki nieprzyjaciół, mogli Mu służyć w strachu,

w świętości i prawości przed Nim przez wszystkie dni nasze.

I ty, niemowlę, będziesz nazwany prorokiem Najwyższego,

bo pójdziesz przed oblicze Pańskie, przygotowując Jego drogi,

aby dać narodowi Jego poznanie zbawienia

przez odpuszczenie ich grzechów,

dzięki miłosierdziu naszego Boga,

w którym nas odwiedzi Oświecony z wysokości,

aby oświecić tych, co siedzą w ciemności i w cieniu śmierci,

aby prowadzić nasze nogi na drogę pokoju.

Chwała Ojcu…

Święty Janie Chrzcicielu, Ty wezwałeś mnie, aby podążać za Chrystusem, aby iść za Nim, i chcesz być moim przewodnikiem. Na koniec tej Nowenny chcę z całego serca podziękować Ci za wszystkie łaski, które otrzymam dzięki Twojemu wstawiennictwu. Wierzę mocno, że przez Twoją modlitwę otrzymam łaskę, o którą proszę w tej Nowennie. Amen.

5x Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

Świętej Jana Chrzciciela Litanie

Modlitwa na zakończenie Nowenny

Dziękuję Ci, Ojcze, za wszystkie Twoje dary. Proszę, niech Twoja pomoc poprzedza wszystkie moje działania i niech mnie prowadzi. Jak z Tobą zacząłem, tak przez Chrystusa z Tobą wszystko zakończę. Amen.

Proszę odmówić także tę Nowennę: Nowenna do Matki Bożej Anielskiej

Powiązane wpisy