Ewangelia Marka lub Ewangelia według św. Marka to księga religijna, będąca częścią Nowego Testamentu. Oznaczenie skrótu to (Mk). Tradycyjnie przypisuje się ją św. Markowi i jest ona najkrótszą spośród czterech kanonicznych ewangelii.
Jest to ewangelia synoptyczna. Uważa się, że służyła jako wzór dla dwóch pozostałych ewangelii synoptycznych (Ewangelia wg. Mateusza i Ewangelia wg. Łukasza).
Kto jest autorem Ewangelii wg. Marka?
Ewangelia wg. Marka prawdopodobnie była pierwszą spisaną Ewangelią. Wielu chrześcijan uważa, że została napisana przez św. Marka, najprawdopodobniej w Rzymie około 60-70 roku. Początkowo uważano, że została napisana dopiero po stworzeniu Ewangelii wg. Mateusza, co jest powodem, dla którego znajduje się w Biblii po niej.
Styl pisania Marka jest bardzo prosty i przypomina ludowe opowiadanie. Początkowo księga ta została spisana dla rzymskiej społeczności chrześcijańskiej.
W rzeczonej Ewangelii zapisane jest nauczanie apostoła Piotra w Rzymie. Marek skomponował swoją Ewangelię tak, aby jego czytelnicy mogli rozpoznać w Jezusie Chrystusie Syna Bożego, zwłaszcza w tym, co uczynił. Opisuje on przygotowanie do publicznej działalności, działalność w Galilei, w Jerozolimie, cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie.
W Kościele katolickim przed reformą liturgiczną czytano tę Ewangelię tylko w niedziele po Zesłaniu Ducha Świętego przez trzy niedziele, natomiast Ewangelia wg. Mateusza była czytana przez dwadzieścia niedziel, Ewangelia wg. Łukasza przez szesnaście, a Ewangelia wg. Jana przez dwanaście.
Co zawiera Ewangelia wg. Marka?
1. Przygotowanie do działalności Jezusa
Kazanie Jana Chrzciciela (Mt 3, 1–12; Łk 3, 1–18; J 1, 19–27)
Początek Ewangelii dotyczącej Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Napisano w Księdze Izajasza proroka:
Oto Ja posyłam przed Twą twarz mojego posłańca, który przygotuje Twoją drogę.
Głos woła na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki Jego!
I tak pojawił się Jan: chrzcił na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Cała ziemia Judy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy wychodzili do niego, aby przyjmować chrzest, wyznając swoje grzechy. Jan ubierał się w sierść wielbłąda, z pasa ze skóry, i żywił się szarańczą i miodem dzikim.
A głosił: „Za mną idzie mocniejszy ode mnie. Ja nie jestem godzien schylić się i rozwiązać rzemyka u Jego sandałów. Ja was chrzciłem wodą, ale On was ochrzci Duchem Świętym.”
Chrzest Jezusa (Mt 3, 13–17; Łk 1, 21–22; J 1, 29–34)
W tych dniach przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął chrzest od Jana w Jordanie. A zaraz, gdy wyszedł z wody, ujrzał otwarte niebiosa i Ducha, jak gołębicę, zstępującego na Siebie. I rozległ się głos z nieba: „Ty jesteś Synem moim, umiłowanym, w Tobie mam upodobanie!”
Kuszenie Jezusa na pustyni (Mt 4, 1–11; Łk 4, 1–13)
Następnie Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. I był na pustyni przez czterdzieści dni, kuszony przez Szatana; był tam wśród dzikich zwierząt, a aniołowie Mu służyli.
2. Działalność Jezusa w Galilei
Początek nauczania
A gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei. Głosił Ewangelię Bożą: „Czas się wypełnił, królestwo Boże jest blisko. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.”
Pierwszych czterech uczniów (Mt 4, 12–22; Łk 4, 14–15; 5, 1–11; J 1, 35–51)
I idąc brzegiem morza Galilejskiego, ujrzał Szymona i Andrzeja, brata Szymona, zaraz jak wrzucali sieci w morze, byli bowiem rybakami. I rzekł im Jezus: „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi.” A oni zaraz zostawili sieci i poszli za Nim. Kiedy przeszli trochę dalej, zobaczyli Jakuba, syna Zebedeusza, i jego brata Jana, którzy naprawiali sieci w łodzi. Natychmiast ich zawołał. Oni zostawili ojca Zebedeusza w łodzi z robotnikami i poszli za nim.
Nauczanie i cud w synagodze w Kafarnaum (Łk 4, 31–37)
I przyszli do Kafarnaum. Natychmiast w sobotę wszedł do synagogi i zaczął nauczać. Byli zachwyceni jego nauką, bo nauczał ich jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. W synagodze była też pewna osoba opętana przez ducha nieczystego. On krzyknął: „Co masz z nami, Jezusie z Nazaretu? Przyszedłeś, aby nas zniszczyć? Wiem, kim jesteś: Święty Boży!” Jezus mu zagroził: „Ciszej! Wyjdź z niego!” Wtedy duch nieczysty poruszył nim i krzyknął głośno, po czym wyszedł z niego.
Wszyscy byli zdumieni i pytali: „Co to jest? Czy to nowe i mocne nauczanie? Nawet nieczyste duchy poddają mu się i słuchają go.”
Sława o nim rozeszła się natychmiast po całej Galilei.
Uzdrowienie teściowej Piotra (Mt 8, 14–15; Łk 4, 38–39)
Natychmiast po wyjściu ze synagogi wszedł do domu Szymona i Andrzeja z Jakubem i Janem. Teściowa Szymona leżała w gorączce, i od razu powiedzieli mu o niej. On podszedł i wziął ją za rękę, podniósł ją, a gorączka ją opuściła. Potem służyła im.
Inne uzdrowienia (Mt 8, 6–17; Łk 4, 40–41)
Wieczorem, gdy słońce zachodziło, przynosili mu wszystkich chorych i opętanych. Całe miasto zgromadziło się przy drzwiach. Uzdrowił wielu chorych z różnymi chorobami i wypędził wielu złych duchów. Nie pozwolił złym duchom mówić, bo wiedziały, kim jest.
Jezus w tajemnicy opuszcza Kafarnaum i naucza po Galilei (Mt 4, 23; Łk 4, 42–44)
Wczesnym rankiem, jeszcze przed świtem, wstał, wyszedł i udał się na miejsce odosobnienia, gdzie się modlił. Szymon i jego towarzysze szukali go. Gdy go znaleźli, powiedzieli mu: „Wszyscy cię szukają.” On odpowiedział im: „Chodźmy gdzie indziej, do pobliskich miejsc, abym tam też mógł nauczać, bo właśnie po to przyszedłem.” Przeszedł przez całą Galileę, nauczał w ich synagogach i wypędzał złe duchy.
Uzdrowienie trędowatego (Mt 8, 1–4; Łk 5, 12–16)
Przyszedł do niego pewien trędowaty, upadł przed nim i powiedział: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić!” Jezus, wzruszony, wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony!” I natychmiast trąd opuścił go, a on został oczyszczony. Jezus mu jednak surowo rozkazał: „Uważaj, nikomu nie mów o tym, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę zgodnie z przepisami Mojżesza, na świadectwo dla nich.” Jednak człowiek ten, gdy wyszedł, rozpoczął szeroko opowiadać o tym wydarzeniu, tak że Jezus nie mógł już publicznie wejść do miasta, lecz musiał pozostawać na odludziu. I przychodzili do niego ze wszystkich stron.
Pełną listę Ewangelii dnia znajdziesz tutaj: Ewangelia dnia